חשיבות הטיפול בתולעת הפארק ( מציאות או דמיון)

מהי תולעת הפארק ומנין שמה?
תולעת הפארק היא תולעת קטנה שמצויה בתוך אורגניזמים שונים, בדרך כלל בחיפושיות זבל. שמה של תולעת הפארק ניתן לה מכיוון שהיא נתגלתה לראשונה בפארק הלאומי (הספארי) ברמת-גן.  תולעת הפארק פוגעת בכלבים, זאבים, שועלים, ואף חתולי בר (לא בית או רחוב), ועלולה להביא למותם, אם באופן פתאומי ואם באופן איטי ומלא כאב. כל זאת, כמובן, ללא הטיפול או המניעה המתאימים.

מה עושה תולעת הפארק?
תולעת הפארק מגיעה אל מעי הכלב בזמן שהוא אוכל דברים בחוץ, בעיקר חיפושיות זבל, כאמור. כלב הנגוע בתולעת, מפריש את ביצי התולעת בצואה. חיפושית זבל או עכברים הניזונים מצואת הכלבים הנגועה בביצים, מסייעים לביצים בגופם לבקוע, ובכך הופכת הביצה לצורה מדבקת בגוף  החיפושית או העכבר (לכן הם נקראים פונדקאי ביניים). כלב אשר אוכל בחוץ שטויות, זבל אורגני, דשא, וכד', עלול לאכול ללא שימת לב גם את חיפושית הזבל (המכילה את תולעת הפארק)המצויה שם. אך בניגוד לתולעים אחרות, תולעת הפארק אינה נשארת במעיים, אלא נסחפת בזרם הדם. בשלב הראשון היא מגיעה אל העורקים, ועלולה לגרום לקרעים באבי העורקים ואף למוות פתאומי של הכלב. בשלב הבא היא מגיעה אל הושט, ומתמקמת בה. שם היא מטילה ביצים, המופרשות החוצה דרך הצואה של הכלב, שלאחר מכן נאכל על ידי חיפושיות זבל, וכך ממשיך הגלגל להסתובב. בנוסף, כאשר תולעת הפארק מגיעה לוושט, היא מייצרת שם גרנולומות – גושים, המקשים על הבליעה ועל הנשימה של הכלב. אם לא מטפלים בכלב בזמן, הגרנולומות הללו עלולות להפוך לגושים סרטניים.

האם ניתן למנוע הדבקות בתולעת הפארק?

התשובה - חד משמעית  כן . מכיוון שההדבקה קורית דרך הפה, בבליעה בלבד, באם מקפידים על טיולים עם זמם (מחסום פה) עקרונית הכלב לא ידבק במחלה. ניתן למנוע את הופעתה של תולעת הפארק, אולם אין לה חיסון אמיתי, אלא רק טיפול במקרה שהתולעת כבר קיימת בגוף הכלב. כל טיפול מספיק לשבועיים בלבד, כשלאחריו שוב יכול הכלב להידבק מכיוון שהתרופה מופרשת מגוף הכלב ואינה משפיעה יותר. רוב הוטרינרים ממליצים לתת לכל כלב בריא טיפול נגד תולעת הפארק פעם בשניים עד שלושה חודשים, מכיוון שתדירות זו עשויה לסייע לכך שגם אם הכלב נדבק, התולעת לא תוכל לפגוע בו בצורה חמורה. אם מזהים סימנים שהכלב נדבק, ומאמתים זאת על ידי סדרת בדיקות, חשוב לתת לכלב טיפול מידי שבועיים לתקופה של כמה חודשים, על פי המלצות הווטרינר.

איך מטפלים בתולעת הפארק?
הטיפול בתולעת הפארק נעשה באמצעות זריקות תת עוריות של תרופה העוצרת את התפתחות ונדידת התולעת בגוף.

 המרפאה הווטרינרית של ד"ר שי פייס מעניקה טיפול מסור של מניעת תולעי פארק ושל טיפול בהן.


| טיפול בתולעת הפארק || כלב || הטיפול || תולעת הפארק |
לקביעת תורים


טיפים

מרפאה וטרינרית בחולון