מדוע לסרס / לעקר את בעל החיים

סירוס ועיקור – מה זה בכלל?
סירוס ועיקור הן פעולות שמטרתן למנוע מבעלי חיים את תופעות הייחום וכמובן, למנוע מהם להביא גורים. בדרך כלל, בעלי כלבים וחתולים דואגים לסרס ולעקר את חיות המחמד שלהם, על מנת למנוע את התופעות של הייחום וכדי למנוע התפוצצות אוכלוסין של חתולים וכלבים. יש לדעת, כי האגרה שמשולמת לעירייה עבור החזקת חתול או כלב יורדת בשישים אחוזים אם הכלב מסורס או הכלבה מעוקרת.

למה כדאי לעקר כלבות וחתולות?

ישנן שתי סיבות עיקריות שבגללן כדאי לעקר כלבות. סיבה בריאותית, וסיבה נפשית. חתולה או כלבה שאינה מעוקרת נמצאת בסיכון גבוה ללקות בדלקות וסרטן ברחם ובעטינים, ובמחלות דרכי שתן  נוספות, ובנוסף חשופה למקרים של הריון מדומה ולסיבוכים בהריון ובהמלטה.  גם לבעלים של הכלבה או החתולה נוח יותר כאשר היא מעוקרת. כלבה מיוחמת, למשל, מדממת בממוצע משך שלושה שבועות (בין שבועיים לחודשיים זה עדיין נורמלי). בנוסף, יש סביבה התקהלויות של כלבים מיוחמים גם הם, מה שגורם נזק גם לכלבה וגם לבעליה – הכלבים עלולים לפגוע בכלבה, והם גורמים לרעש רב, בעיקר מפני שהם מנהלים קרבות ביניהם על הזכות להגיע אל הכלבה. כלבים וחתולים, ובעלי חיים בכלל, אינם מרגישים בחיסרון של האפשרות ללדת כמו בני אדם, הרבה אנשים אומרים כי הם לא רוצים לפגוע בטבע, ולהם אני אומר כי כלב או חתול היא לא חיית טבע !! זוהי חיה מבויתת שאנחנו צריכים לעזור לה להתמודד אם התנאים העירוניים בה הם נמצאים. בנוסף הרבה לקוחות רוצים שבעל החיים יהנה.. אני מסביר להם כי לחתולים או כלבים יש אומנם שפיכה, אך אין אורגזמה. הם לא נהנים מסקס במובן הפסיכולוגי. ישנם מקרים בודדים של בע"ח החווים אורגזמה, ובהם דולפינים, קופים ומספר מינים של כוכב-ים.
מקרב לקוחותיי, נשים בעיקר, רוצות שהכלבות יחוו המלטה ואת החוויה להיות אימא. רבותיי אנחנו עושים האנשה לכלבים בכך שאנו מדמים אותם לנו. כלבה וחתולה מטפלות בגורים בתקופת הינקות בלבד, ולאחר מכן מתעלמות מהן. כמו כן כאשר מוסרים את הגורים, הכלבה תחפש אותן מ"ס שעות בודדות, ולאחר מכן תמשיך בחייה כרגיל. אם תיקח לאישה את בנה-סיימת למעשה את חייה !
 
למה כדאי לסרס כלבים וחתולים?
הסיבות לסירוס דומות לסיבות לעיקור. כלבים מסורסים מוגנים מפני גידולים באשכים ובסרטן הערמונית, ושכיחות מחלות דרכי השתן בגופם יורדת. בנוסף, הסירוס הופך אותם לרגועים ושלווים יותר, כך שלא מתנהלים קרבות חתולים או כלבים ברחובות. שימו לב, הסירוס אינו גורם לדיכאון או השמנה   !!   זהו מיתוס הנובע מכך שהכלב שלו ורגוע יותר, אך הבעלים מפרשים זאת כדיכאון.
כמו כן הכלב אינו רץ עצבני כמו אחוז תזזית עם זנב זקור, בחיפושו אחר ריחות של נקבות, וזכרים להילחם בם (התנהגות אשר מתפרשת אצל הבעלים בד"כ כלל כשמחת חיים...)

מתי מעקרים כלבות וחתולות?
רצוי לעקר את נקבות בעלי החיים לפני הייחום הראשון שלהן, מפני שאז הטיפול קל יותר, מערכת המין עדיין לא מפותחת ולכן יש פחות כאבים ודימומים, וההחלמה קלה ומהירה יותר. כיוון שכך, את העיקור יש לבצע בגיל חמישה חודשים. בין גיל חמישה חודשים לשנים עשר חודשים מתרחש הייחום הראשון, ולכן יש להקדים אותו. במרפאתו של ד"ר שי פייס מבצעים עיקורים וסירוסים בכל שלב, ולכל בעלי החיים.

תופעות לוואי של עיקור וסירוס

בדרך כלל בעלי החיים נעשים רגועים יותר לאחר העיקור או הסירוס. בנוסף, גם לזכרים וגם לנקבות ישנה נטייה להשמנה לאחר הטיפול, אך זו נובעת בעיקר מפעילות גופנית מועטת יותר. לכן יש להקפיד לספק לבעלי החיים אפשרות לפעילות גופנית רבה במשך היום, ולדאוג למזון מאוזן, בד"כ לייט, וחברות מזון רבות מוציאות לשווקים מזון לבע"ח מסורסים/ מעוקרות, אשר תכולת הקלוריות שבו קטנה יותר.


| מדוע לסרס || לעקר כלבים || חתולים || בעלי החיים |
לקביעת תורים


טיפים

מרפאה וטרינרית בחולון