חשיבות הטיפול בפרעושים וקרציות בבעל החיים + הסיכונים לאדם

קרציות ופרעושים
קרציות ופרעושים הם שני מינים של טפילים שנוטים להידבק לגופם של כלבים בעיקר. טפילים אלו ניזונים מדמו של הכלב (ובעצם מדמו של כל יונק), וגורמים לתופעות רבות, החל מגירוד וחוסר נוחות ועד לסכנת חיים של ממש. בשל כך, חשוב מאד לטפל בקרציות ובפרעושים, אם יש כאלה, ולמנוע את הופעתם ככל האפשר. במקרים מסוימים, הקרציות מהוות סכנה גם לאדם.

קרציות
הקרציות גרות על גופו של הכלב או בסמוך אליו במשך כל מחזור החיים שלהן. הן ניזונות מדמו של הכלב, ובשל כך עלולות לגרום לו לגירודים עזים ואף לאלרגיות, ואלו הם המקרים הקלים. במקרים קשים יותר עלולות להיגרם דלקות עור, אנמיה – כלומר חוסר דם, וגם שיתוק של הגפיים כתוצאה מהימצאותן של הקרציות על הגפה. במקרים חמורים ביותר עלולה להיגרם לכלבים קדחת קרציות. זן אחר של קרציות עלול לגרום סכנה דומה לבני אדם, מחלה בשם קדחת הבהרות. קדחת הקרציות בכלבים נפוצה מאד, והיא אחד הגורמים הנפוצים ביותר לתמותת כלבים. לעומת זאת, קדחת הבהרות אצל בני אדם נדירה מאד, ומאובחנת אצל מספר אנשים בודדים בלבד מידי שנה. כלב שלקה בקדחת הקרציות יפתח סימנים כמו עייפות, חום דימומים רבים ועוד. לאחר תקופה הכלב עלול להיראות כאילו התגבר על המחלה, אך בתוך גופו נותרים נוגדנים רבים וישנה ירידה בכמות הכדוריות והטסיות בדם. לאחר שבועות ספורים, עובר הכלב לשלב האחרון, שבו מדכאת הקדחת את מח העצם, ומצבו של הכלב מתדרדר במהירות עד למותו. בשלב זה כבר כמעט אין אפשרות להציל את הכלב.

פרעושים
בניגוד לקרציות, פרעושים חיים את רוב מחזור החיים שלהם על הקרקע, ולא על גוף הכלב. רק בבגרותם, כאשר הם זקוקים לדם, הם קופצים לגובה של 20-30 ס"מ ונצמדים לכלב. משמעות הדבר היא, שגם אם מטפלים בפרעושים שעל גופו של הכלב, הרי שבוודאות ישנם פרעושים רבים נוספים, צעירים, בסביבתו. אולם  לכן אם מתגלים פרעושים אצל הכלב, יש להדביר את כל סביבתו נגד פרעושים. אולם הדברת הפרעושים לבדה אינה מספקת. כל פרעוש ממין נקבה מטילה עד אלפי ביצים ביום ! לביצת הפרעוש קליפה עבה מאוד, המסייעת לה לשרוד בתנאים קיצוניים. חומרי ניקוי סטנדרטים אינם יסיעו להשמדתה. רק אקונומיקה בריכוז גבוה על משטחים קשים (ריצפה, שיש וכד') או כביסה של מוצרי טקסטיל הבאים במגע עם הכלב (כגון מצעים, כיסויי מיטה, ריפוד ספות), בטמפרטורה של 60 מעלות צלזיוס לפחות, יגרמו להרס הקליפה של ביצת הפרעוש והשמדתה. ללא טיפול בביצי הפרעוש המצויים בכל פינה בסביבת הכלב, כמו מיטות, ספות, שטיחים, החריצים בין הבלטות, יאפשרו לביצים לבקוע ולהתפתח לצורה הבוגרת, אפילו לאחר שנה וחצי בתנאים רגילים בבית !!
כמובן שגם ריסוס בבית בידי מדביר מוסמך עם ידע לגבי בע"ח (מומלץ לבדוק עם הווטרינר שלכם),
היא אופציה מספקת, למרות שאישית אני מעדיף טיפול עצמי ובטוח יותר. למרות  ההתחייבויות של החברות השונות לגבי הבטיחות הגבוהה החומרים המשמשים להדברה, כולל הדברה ביולוגית
 (אשר יעילותה פחותה באופן ניכר מחומרי ההדברה הסטנדרטים), איני שש להכניס חומרי הדברה לסביבה המשפחתית.
 הפרעושים גורמים בעיקר לגירוד מציק, עלולים לגרום לאנמיה אצל גורים בעלי נגיעות גבוהה בפרעושים( הרי הם ניזונים מהדם), ובמקרים אחרים להעברת מחלות שונות דרך הדם, גם אצל בני אדם.
 המרכזים הווטרינרים של ד"ר שי פייס מספקים חומרים דוחי קרציות ופרעושים מסוגים שונים, והדרכה מדוקדקת לגבי הטיפולים בבעל החיים וסביבתו.


| טיפול בפרעושים || קרציות || בבעל החיים || הסיכונים לאדם |
לקביעת תורים


טיפים

מרפאה וטרינרית בחולון